top of page

Nie jadłam, ze stresu.

- O wow! ale schudłaś! Super wyglądasz! - Schudłam bo mam ciężką sytuacje w domu i od tygodnia nic nie jem. - Tori - modelka

Jak dobrze znamy swojego rozmówce i czy jesteśmy gotowi udźwignąć informację zwrotną?
Od najmłodszych lat jesteśmy narażeni na sytuacje stresowe. Narodziny, pierwszy dzień w przedszkolu, zmiana szkoły, presja rówieśników, nauczycieli, rodziców. W późniejszych latach dochodzi praca i szalona pogoń za dobrami materialnymi - brak uzyskania efektów finalnie kończy się nie umiejętnym radzeniem sobie ze sobą. Od nie jedzenia po kompulsywne objadanie się, lub alkoholowego zapijania skrajnych emocji.

Mowienie mi, że wyglądam swietnie, gdy mój wygląd był bezposrednim wynikiem traumy, wprawiało mnie w zakłopotanie.

Dziś Tori zwraca uwagę na to, że kiedy nie znasz czyjejś sytuacji - ten "wspaniały" komplement może nie zadziałać w dobry sposób.Nie zawsze wiemy, dlaczego ktoś zgubił wagę. Może to być zarówno z powodu nowej diety, jak i z powodu traumy lub choroby. W takich sytuacjach ten" komplement" niechcacy moze przemienic sie w ukłucie bolu przez zwrocenie uwagi na drastyczne skutki naszej osobistej ciezkiej sytuacji. O ile nie wiemy, ze ktos ma na celu zrzucenie wagi, komentarze o przybraniu lub utracie na wadze moga byc kompletnie nie na miejscu.

Utrata wagi może wynikać z różnych powodów. Często nie z tych "pozytywnych" jak chęć zdrowego stylu życia:

- poważne problemy zdrowotne

- alkoholizm

- bulimia

- anoreksja

- brak świadomości zdrowego żywienia i ćwiczeń

u osób chorych na anoreksję czy bulimię pochwała efektu jakim jest chudnięcie często utwierdza takie osoby w dalszych działaniach. Z kolei choroby czy ciężkie sytuacje stresowe powodują konsternację u odbiorcy, który często nie wie jak w takiej sytuacji się zachować.


rozmowa z Tori Nagay

Co spowodowało utratę wagi ?

- Była to bardzo traumatyczna sytuacja w moim zyciu prywatnym. Nie ważyłam sie w tamtym czasie, ale robilam sesje i patrząc na zdjecia z tamtego okresu ciezko mi uwierzyc, ze to ja. Wygladalam jak modelka wybiegowa (mialam chyba rozmiar 8uk). Generalnie ta cała sytuacja spowodowala, ze moje cialo weszło w "survival mode"(syndrom przetrwania). Nie miałam okresu przez 2 miesiace... Przez pierwsze 2 tygodnie żywilam się sokami, bo normalnego jedzenia nie moglam przełknąć. To nie była decyzja o zdrowej zbilansowanej diecie detoksowej na sokach. Ja po prostu nie mogłam jeść ze stresu.


Jak czułaś się podczas trwania tej sytuacji życiowej ?

- Dla mnie ta utrata wagi była dokładnym odzwierciedleniem mojego tragicznego stanu emocjonalnego. Z drugiej strony otrzymywalam dużo komplementów od znajomych i ludzi w pracy.


Co czułaś słysząc te "komplementy" ?

- Mówienie mi że wyglądam swietnie, gdy mój wygląd był bezpośrednim wynikiem traumy, wprawiało mnie w zaklopotanie. No bo przeciez to nie bylam "normalna" ja. Miałam nadzieje ze wkrótce wygrzebie sie z tego szoku i bede mogla znowu normalnie jeść, a więc i przybiorę znowu na wadze. Wiedziałam, że nie były to złe słowa. Ludzie dający mi komplementy mieli najlepsze intencje. Uważam jednak, że jeśli nie znamy powodu dla którego cudze ciało się zmieniło (w jakikolwiek sposób) lepiej jest tego nie komentować.Zanim się odezwiemy warto przemyśleć, jaki efekt chcemy uzyskać i czy jest on adekwatny do danych jakie posiadamy na temat naszego rozmówcy.

Czy zaglądając w głąb siebie możesz dzisiaj powiedzieć, że czujesz się bardziej szczęśliwa?

- Zdecydowanie :) Jestem obecnie na jednym z najlepszych etapów mojego życia!Tori rozmiar 8(UK) 36(UE)
Tori rozmiar 12(UK) 40(UE)

Comments


Modele w dużych rozmiarach

Dziękujemy za Twoją obecność!

Jeśli chcesz poznać więcej historii lub stać się jedną z nich zapisz się do news!

  • Instagram
bottom of page